Obezitede Sanatla Terapi

Bir kişinin “ben neyi, neden yapıyorum?” sorusunun cevabını bulabilmesi ve köklü yaşam değişiklikleri yapabilmesinin tek yolu psikoterapidir. “Yememi neden kontrol edemiyorum?” sorusunun cevaplanması ve değişimin gerçekleşmesi için de bireysel terapiler ve grup terapileri bir köprüdür.

Psikoterapi kişinin ruhuna, iç dünyasına dair yaptığı bir yolculuktur ki bu yolculuk geçmişin bugün üzerindeki etkilerinin fark edildiği bir süreçtir. Katılımcı sayısına göre bireysel ya da grup terapisi şeklinde yapılmaktadır. Grup terapileri de her grupta farklı bir üyenin katılıp katılmamasına bağlı olarak açık ve kapalı gruplar şeklinde olmaktadır. Açık gruplar her oturumda farklı kişilerin katılımına açıktır. Kapalı grup terapileri ise ilk seansta katılan kişilerle gruba yeni üyeler alınmadan sürdürülür.

Terapi yollarından biri olan sanat terapisi sözel olmayan, yaratıcılığı içinde barındıran, normalde dışavurumu güç olan yoğun ve bazen acı veren duygu ve düşünceleri, boyalar, renkli kağıtlar, çamur gibi elle tutulur malzemeler kullanarak ya da sanatın değişik dallarından faydalanılarak uygulanan, kendimizi ifade etmemizi, geliştirmemizi ve sorunlarla başa çıkabilmemizi sağlayan bir terapi tarzıdır.  Sanat Terapisine katılan kişinin herhangi bir sanat eğitimi ya da becerisine sahip olması gerekmez.  Asıl amaç ortaya çıkan ürünü sanatsal olarak değerlendirmek değil; ürün aracılığı ile kişinin kendisini dışa vurmasını sağlamaktır ve her yaştan bireyler, gruplar, çiftler ve aileler için de uygundur.

Sanatla terapi obezite tanısı almış kişilerden oluşan gruplar için de son derece yararlıdır. Sanatla terapi çalışmalarında kişinin neden yediğini fark etmesi, bu yolla kilosunu kontrol etmesi ve yeme davranışını değiştirmesi beklenir.  Bu şekilde de psikolojik destek olmadan yapılan kilo verme çabalarından daha etkin bir sonuç alınması beklenmektedir.

Obezitenin nedenlerinin yanı sıra sonuçları (etiketlenme, önyargı, küçümsenme ve ayrımcılığa maruz kalma…) da kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Sanatla terapi obezite tanısı almanın olumsuzluklarını açık veya örtük biçimde yaşayan ve bu durumu ifade edemeyen kişilere de duygularını söz dışı bir şekilde dışa vurma olanağı sağlamaktadır.

Klinik Psikolog Şebnem Turhan ile iletişime geçin

Psk. Şebnem Turhan

Klinik Psikolog Şebnem Turhan

Klinik Psikolog Şebnem Turhan kimdir? Hakkında bilgi almak için tıklayın.

İletişime Bilgilerim

Adres: Nishistanbul Office B Blok D 184 Yenibosna Bahçelievler İstanbul
Telefon: 0535 690 98 77