Panik Bozukluk

Panik atak durup dururken-oluşması için hiçbir neden yokken-birdenbire başlayan çarpıntı, terleme, göğüste sıkışma, nefes darlığı ya da baş dönmesi, dengesizlik, fenalaşma ve baygınlık gibi belirtilerin ortaya çıkması ile dehşet duygusuna kapılma halidir. Atağı yaşayan kişi kalp krizi geçirdiğini ya da felç geçirmekte olduğunu zannederek yoğun bir ‘ölüm korkusu’ ya da ‘felç olma korkusu’ hisseder. Bazen de ‘kontrolünü kaybetmeye’ ya da ‘çıldırmaya başladığını’ düşünerek kendisine ya da çevresindekilere bir zarar vermekten korkmaya başlar. Hemen en yakın doktor ya da acil servise gider ya da götürülür. Orada yapılan birçok muayene, çekilen film, elektrokardiyografi, tomografi ve diğer incelemelerde hiçbir şey bulunmaz.

Bir süre sonra panik atak tekrarlar. Hasta, her yeni atak ile aynı dehşet ve korkuyu yeniden yaşamaya ve acil servislere taşınmaya başlar. Her seferinde yeniden muayene, yeniden incelemeler yapılır ancak hiç bir şey bulunamaz. Hasta, kalbinde ya da beyninde kötü bir şey olduğuna, ancak doktorların bunu bir türlü bulamadığına inanmaya başlar. Hastalar, evde kimsenin olmadığı bir zamanda kalp krizi geçirmekten ve hastaneye ulaşamadan ölmekten ya da kontrolünü kaybederek çıldırıp intihar etmekten, kendisine ya da yakınlarına zarar vermekten, başkalarının bulunduğu ortamlarda çılgınca ve garip davranışlarda bulunarak rezil olmaktan şiddetle korkarlar. Bu düşüncelerin sürekli aklına gelmesinden dolayı da yoğun bir üzüntü duyarlar. Bir süre sonra ataklara ve ataklar sırasında gerçekleşeceğine inandıkları “felaketler”e karşı bazı önlemler almaya ve kimi davranışlarını değiştirmeye başlarlar.

Tedavisinde ilaçla tedavi ve gevşeme yöntemleri, bilişsel-davranışçı, destekleyici ve çözümleyici psikoterapiler kullanılır.

Klinik Psikolog Şebnem Turhan ile iletişime geçin

Psk. Şebnem Turhan

Klinik Psikolog Şebnem Turhan

Klinik Psikolog Şebnem Turhan kimdir? Hakkında bilgi almak için tıklayın.

İletişime Bilgilerim

Adres: Nishistanbul Office B Blok D 184 Yenibosna Bahçelievler İstanbul
Telefon: 0535 690 98 77